Trophy winners

Invicta Trophies

All trophies, cups and plates awarded by the club to Invicta members are held in a display cabinet in Grafham Water lodge.
This cabinet will also contain, from time to time, non Invicta trophies that have been won by members.

 

What to do if you catch a good fish

Two of the Clubs annual Trophies are for the heaviest Rainbow and the heaviest Brown trout caught by an Invicta member on a day ticket reservoir. If its over 4 lbs, its probably worth submitting!

If you catch a fish which you think may be in contention, please complete one of the forms by clicking the appropriate link below.  The form can then be printed, filled in and then posted, or emailed.

Big fish entry form (PDF document) – suitable for printing and posting.

The Word version below can be completed and emailed if you prefer:

Big fish entry form (Word doc) – suitable for submitting via email.

email Gary and Mark: Click Here

Post to: Gary How, 39 High Street, Blunham, MK44 3NL

 

Norman Shippey Memorial Trophy

For the heaviest bag up to the specified limit  by an Invicta member in the Spring Bank Match.

2017 Alan Briggs
2016 Mick Thorpe

 

Beecroft Shield

For the season’s heaviest  Rainbow trout caught by an Invicta member
on a day ticket reservoir. (originally awarded for Brown or Rainbow)

2016 Andy Newman – Rainbow 4lb 4oz
2015 Jeff Hickson – Rainbow 6lb 11oz
2014 Gary How – Rainbow 8lb 4oz
2013 Chris McLeod – Rainbow 10lb 6oz
2012 Matt Willatt – Rainbow 8lb
2011 Mark Searle
2010 John Krailing
2009 Graden Smith
2008 John Caldwell
2007 John Caldwell
2006 Mike Smith
2005 Alan Taylor
2004 Mike Smith
2003 Chris McLeod Rainbow 12lb 15
2002 Peter Firth Rainbow 14lb 0
2001 Graham Williams Rainbow 13lb 1
2000 Graden Smith Rainbow 7lb 8.5
1999 John Brownbridge Rainbow 8lb 13
1998 Doug Head Rainbow 7lb 10
1997 Carl Hunter Brown 4lb 13
1996 Roger Hurren Brown 8lb 12
1995 Henry Lowe Brown 8lb 02
1994 Geoff Losh
1993 Dave Barker
1992 Colin Brett
1991 Carl Hunter
1990 Ron Asby
1989 John Reynolds
1988 Dave Barker
1987 Phil Bull
1986 Mike Dawnay
1985 Alan Ward
1984 Dave Barker
1983 John Bretherick
1982 John Reynolds
1981 Bill Crouch
1980 John Reynolds
1978 Norman Shippey
1979 A. Roberts

 

 The Invicta Trophy

Awarded at the committee’s discretion.

2016 Paul Heavens
2015 David Jones
2014 Bob Ayres and Steve Middleton
2013 Jane How
2012 Not awarded
2011 Not awarded
2010 Not awarded
2009 Andrew Johnson
2008 Ryan Worker, Adam Worker & Kieran Bonas
2007 Not awarded
2006 Not awarded
2005 Not awarded
2004 Not awarded
2003 Alan Prevost
2002 Not awarded
2001 Matt Willatt
2000 Norman Shippey
1999 Alan Taylor
1998 Ken Sellars
1997 Arthur Sexton
1996 The Benson & Hedges Team
1995 Dave Barker
1994 Not awarded
1993 Ron Asby
1992 Dave Barker
1991 Alan Taylor
1990 Carl Hunter
1989 Terry Stannard
1988 Ron Toates
1987 Mike Ball

 

The Evening League Trophy

For the Winner of the Summer Evening League at Grafham Water

2017 Keith Gilchrist
2016 Keith Gilchrist
2015 Chris McLeod
2014 Paul Heavens
2013 Chris McLeod
2012 Kieran Bonas
2011 Adam Worker
2010 Mark Searle
2009 Mick Facey
2008 Andy Newman
2007 Mark Searle
2006 Mark Searle
2005 Mark Searle
2004 John Vincent
2003 Dave Burgess
2002 Dave Burgess
2001 Mark Searle
2000 Mark Searle
1999 Graham Williams
1998 Carl Hunter

 

The Carl Hunter Bowl

Awarded for the heaviest bag up to a single limit on a specified day and venue.

2017 Tony Day
2016 Mark Searle
2015 Graham Bodsworth
2014 David Moore
2013 Not Presented
2012 Jeff Hickson
2011 David Moore
2010 Graham Williams
2009 Adam Worker
2008 Ian Wilson
2007 Graham Williams
2006 Carl Hunter
2005 Bob Ayres
2004 Peter Firth
2003 Doug Head
2002 John Brownbridge
2001 Mike Smith
2000 Peter Oldham
1999 Bob Ayres
1998 Bob Ayres
1997 Graham Williams
1996 Graden Smith
1995 John Caldwell
1994 Derek Hine
1993 Graden Smith

 

The Presidents Cup

For the heaviest bag up to a single limit caught on a designated club trip to a  day ticket reservoir.

2017 Bob Ayres
2016 Mark Searle
2015 John Mees
2014 Chris McLeod
2013 Gary How
2012 John Caldwell
2011 John Mees
2010 Mark Searle
2009 Mike Smith
2008 Mark Searle
2007 Mark Searle
2006 Carl Hunter
2005 Alan Taylor
2004 Alan Prevost
2003 Dave Burgess
2002 Mike Smith
2001 Dave Burgess
2000 Mark Searle
1999 John Caldwell
1998 Carl Hunter
1997 Chris Mcleod
1996 Mark Searle
1995 Mark Searle
1994 John Caldwell
1993 Bernie Pink
1992 Henry Lowe
1991 Mike Smith
1990 John Reynolds
1989 Roland Hudson
1988 Henry Lowe
1987 E. Smith
1986 N. Roberts
1985 Ken Pearce
1984 Ken Pearce
1983 Henry Lowe
1982 Bill Crouch
1981 Z Jakubowski
1980 Ian Baldock
1979 David Jones

 

The Brown Trout Trophy

Awarded for the heaviest Brown trout caught from a  day ticket reservoir.

2016 Not Claimed
2015 Mark Searle – 4lb 12oz
2014 Joan Russell – 5lb 12 oz
2013 Chris McLeod
2012 Craig Foggo
2011 David Moore
2010 Andy Newman
2009 Chris McLeod
2008 Not claimed
2007 Oscar Boatfield
2006 Not claimed
2005 Peter Waterhouse
2004 Mark Searle
2003 Dave Burgess
2002 Dave Burgess
2001 Mark Searle
2000 Mark Searle
1999 Graham Williams
1998 Carl Hunter
1997 Not awarded
1996 Dave Attlesey
1995 John Caldwell
1994 Carl Hunter
1993 Carl Hunter
1992 Carl Hunter
1991 Carl Hunter
1990 Not awarded
1989 Andy Newman
1988 Ron Toates

 

The Carr Cup

The Carr Cup, to be awarded to the member who accumulates the most points during designated Club trips. (10 points for attendance and 5 points per fish caught up to the venue’s single limit) with one venue discarded if all venues are fished.

2017 Mark Searle
2016 Gary How
2015 Graham Bodsworth
2014 Chris McLeod
2013 Graham Bodsworth
2012 Mark Searle
2011 John Caldwell
2010 Mark Searle
2009 Graham Williams
2008 Graham Williams
2007 Graham Williams
2006 Graham Williams
2005 Graham Williams
2004 Graham Williams
2003 John Caldwell
2002 Norman Shippey
2001 Mike Smith
2000 Carl Hunter
1999 Chris McLeod
1998 Carl Hunter
1997 C.Hunter
1996 Chris McLeod
1995 Carl Hunter
1994 Carl Hunter
1993 Roland Hudson / Norman Rushton
1992 Laurie Belcher
1991 Laurie Belcher
1990 Laurie Belcher
1989 Roland Hudson
1988 Phil Gee
1987 Phil Gee
1986 Phil Gee
1985 Phil Gee
1984 Henry Lowe
1983 Henry Lowe

 

The Arthur Sexton Trophy

For the most fish caught by an Invicta member in the Fur and Feather Bank Match.

2017 Gary How
2016 Mark Searle

 

The Pilgrimage

Annual Social event/Competition between a team from Wales, Scotland and Invicta.

Click on link below for results for all years:

Pilgrimage Results to 2016

 

AMFC ‘Group 2 Winners 2016’

Team Members:

Graham Bodsworth, Kieran Bonas, Alan Briggs, John Caldwell, Mick Facey, Keith Gilchrist, Mark Haycock, Jeff Hickson, Gary How, Chris McLeod, David Moore, Mark Searle.

AMFC ‘Group 3 Winners 2004’

Team Members:

John Brownbridge, John Caldwell, Peter Firth, John Krailing, Mark Lindsay, Chris Mcleod, John Mees, Trevor Osbourne, Alan Prevost, Mark Searle, Graden Smith, Mike Smith, Alan Taylor, Mick Whittle, Lawson Wight, Graham Williams